Itt a nagy európai nyelvtérkép: hányadik helyen állnak a magyarok?
A fenti térkép azt mutatja, hogy átlagosan hány nyelvet beszélnek az adott EU-s országban. Nem meglepő módon a magyarországiak a legutolsók 1,5-ös átlaggal, de mi sem állunk sokkal jobban a magunk 1,8-as átlagával. A térképet egyébként a Berlinben élő Jakub Marian matematikus, nyelvész készítette az Eurobarométer adatai alapján. A térképekről még hiányoznak a horvátok.
Szintén beszédes a helyzeti középérték (az az érték, amely a sorba rendezett adatokat két egyenlő részre osztja) alapján készített térkép. Ezt egy példával lehet a legkönnyebben megérteni: ha a beszélt nyelvek száma alapján sorba rendezzük a németeket, előre azokat, akik csak egyet beszélnek, míg a végére azokat, akik a legtöbbet beszélik. Majd megkeressük azt, amelyik ezt a számsorozatot két egyenlő részre osztja. Ennek az értéke pedig elég beszédes, a németek esetében ez ez a szám kettő, ami azt jelenti, hogy az anyanyelvén kívül még egy nyelvet beszél. Még kevésbé matematikus megfogalmazásban azt lehetne mondani, hogy a tipikus német két nyelvet beszél. Ahol ez egy tört szám, például a franciáknál, a térkép készítőjének magyarázata szerint az azt jelenti, hogy a franciák kb. fele két nyelvet beszél, míg a másik fele csak egyet.
A srác egyébként egy csomó hasonló térképet készített, például van egy összeállítása arról, hogy az EU-s országokban melyik az első, második és harmadik legelterjedtebb idegen nyelv. De csinált térképeket arról is, hogy a nagyobb európai nyelveket, például az angolt, a franciát, a németet vagy az oroszt az adott EU-s országokban a lakosság hány százaléka beszéli.
De van térképe az államadósságról, a sörfogyasztásról és az IQ-ról is.