Ha pestis, akkor danse macabre, ha covid, akkor lockdown dance?

Ma van a tánc világnapja, azaz hivatalosan április 29-én tartják meg a Nemzetközi Táncnapot, amelyet az UNESCO egyik partnerintézményének – Nemzetközi Színházi Intézet – a kezdeményezésére 1982-től ünnepelünk. Az esemény időzítését Jean-Georges Noverre francia koreográfus és balettművész születésnapjára időzítették az ünnepnap alapítói. A táncnap alapítását azzal indokolták, hogy nagyon sok állam hivatalos szövegeiben szó sem esik a táncról, nincs támogatási alap létrehozva a finanszírozására. Pedig a táncművészet a kultúrák szerves és elengedhetetlen hozzátartozója.

Bár a táncnapról ildomosabb táncelőadásokkal megemlékezni, ez az idén a világjárvány miatt elmaradt, illetve egyszerűen átköltözött az online térbe. A Nemzetközi Színházi Intézet köszöntőüzenetét Gregory Vuyani mondta el videóüzenetben.

Szerinte ma, az elképzelhetetlen tragédiákkal terhes „poszthumán” korban, nagyon fontos – jobban, mint bármikor –, hogy táncoljunk. Ezzel kell emlékeztetnünk a világot arra, hogy még létezik emberiség és emberiesség, mondta a dél-afrikai táncművész.

A tánc világnapjáról több intézmény is megemlékezett egy-egy videóbejegyzésben, például a Háromszék Táncegyüttes, akinek két tagja – Ádám Julcsi és Melles Endre – készített közösen online táncos videót. A felvételt az Erdélyi Magyar Televízió mutatta be a közösségi médián, illetve délután a Mozaik műsorban beszélgettek a táncról, amely “a legnagyobb szabadság”.

Akit érdekelnek a szakmai vonatkozások, az lájvban követhette a bukaresti Teatrelli kulturális intézmény nemzetközi beszélgetését Octavian Saiu vezetésével, ahol az előadóművészetek mostoha sorsú részéről, a táncról beszélgettek neves meghívottak. Természetesen a zoom-on, és persze, az is elhangzott, hogy mennyire várják, hogy az online térből visszatérjenek a közvetlenül megélhető előadásokhoz.

Nó, de ennyi elég is a intézményes hivatásos táncművészetből kóstolónak: akit jobban érdekel, az biztosan talál még számtalan online beszélgetést, hivatalos köszöntőüzenetet, stb., stb.

Sokkal érdekesebb az a jelenség, hogy számtalan országban mennyire népszerű lett a tánc a szükségállapotok és kijárási tilalmak miatt. Vagy a járvány kapcsolódik ilyen szorosan a tánchoz?

Hiszen a pestisjárvány hozta el Európában a legelsöprőbb táncpartikat, és megteremtette a haláltánc műfaját, a hírhedt-híres dance macabre-t. Hírhedtségét annak köszönheti, hogy gyakran temetőben ropták-járták teljesen felszabadultan, ittasan, rogyásig, tekintet nélkül a szakrális térre (ami a középkorban jelentősebb dolog volt, bár most is börtönbüntetés járna érte), híres meg azért, mert bárki részt vehetett rajta, tekintet nélkül rendre-rangra, nemre és nemzetiségre, vallásra és – Uram Isten – eretnekségre.

Most egy másik világjárvány elhozott egy másik közösségi táncőrület, a lockdown dance-t. Nem szeretném eldönteni, hogy létezik vagy sem ilyen műfaj, de a Google keresője 0,49 másodperc alatt, 257 millió találatot kapott a kifejezésre. Számtalan variációval találkozhattunk és találkozhatunk a virtuális közösségben, csak néhányat mutatunk be.

A koronavírus-fertőzést alighanem Olaszországgal kapcsolatban kezdtük komolyan venni, így az első előadói produkciók is ott törtek fel elsőként, és főleg a Bella Ciao mozgalmi dallal indították ezt a forradalmat. (Érdemes megemlíteni, hogy válaszként Németországban is kiültek az emberek a bella-ciao-val szolidaritásból.)

A tánc irányába való áttörést viszont a spanyolok tették meg. A zenével – ami a lakosságban tarja a morált – több nemzet is megpróbálkozott, főleg a rendőrség közreműködésével. Románia a himnuszt választotta, és belügyminisztériumi rendelettel kellett szóljon a Deșteaptă-te române minden vasárnap: nem volt túl sikeres a próbálkozás, a lakosság petícióval javasolt inkább egy másik dalt. Eközben a spanyol rendőrség is akcióba lendült, s már a tánc is megvillant:

És a tánc, a lockdown dance, hirtelen népszerűvé vált. Egy ‘Hazmat man‘ – azaz vegyvédelmi öltözékbe öltözött ember, mostmában fogalom – egy téren egyedül megmutatta a világnak, milyen a koronavírus-karantén szelleme:

Majd Albert García Sauri, a valenciai táncművész úgy gondolta, leviszi a szemetet, de ráérzett a térre, a szabadságra, és…

A brit rendőrség is mindent megtett, hogy az emberek otthon maradjanak: robotokat vetett be, rappelt, és mintha megfogadta volna a romániai petíciót, a Stayin Alive-ot nyomatta a rendfenntartó hangszórókból, és akkor már miért ne-alapon táncoltak is rá egyet. Közben több országban is felbukkantak dinoszauruszok, akik futkároztak a rendőrség elől, levitték a szemetet, kutyát sétáltattak, biciklivel bevásároltak – és persze táncoltak is.

A pandémia hőseinek tekintett orvosok, asszisztensek, ápolok is gyakran táncra perdültek a korházakban.

Természetesen Erdélyben is megjelent a lockdown dance egyik sajátos formája: közösségi médiás kihívásokon keresztül a fiúk és lányok egyaránt legényest roptak, többnyire zokniban, négy fal között, online jelenléttel. Ilyés Zalán is közöttük volt, aki, ha már kihívták, kiállt a mobil elé.

Megkérdeztük, hogy milyen érzés részt venni egy ilyen kihívásban, mire elmondta, hogy a karantén miatt elég sok helyen csak online lehetünk jelen, “ami ugyan nem állítható maradéktalanul a jelenlét klasszikus fogalmának helyébe, de némiképp pótolni igyekszik azt. Ha már nem tud a tánc jelen lenni, a fogalom klasszikus értelmében, akkor érdemes megpróbálkozni valamiféle online jelenlét megteremtésével, mely csakis közösségi munka révén lehetséges. Számomra a kihívásnak is ez volt a jelentősége: öröm volt kicsit hozzájárulni ehhez a folyamathoz.”

Lehetetlen vállalkozás bemutatni a lockdown dance minden formáját, tényleg nagyon sokféle van. Van például különböző intézményes tik-tok tánc, például a női börtönőröké, létezik távolságtartásos-közösségi, számtalan családi, különböző népek hatóságainak a védőfelszereléses tánca.

Olyan is van, ahol az emberek már meg is ölelhetik egymást, és nem az online térben. Például Wuhanban, ahonnan a járvány indult, de ahol már a tánc nem a lockdown jelképeReméljük, hamarosan itt is valósággá válhat az ilyen tánc is.

Nyitókép: Christian Ocampo: “Lady Corona” / youtube. 

(Hákszi.)

Comments

comments